banner_wyszukiwarka(2).jpg
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Pompki skroplin

Pompki skroplin

W ofercie posiadamy pełną gamę pompek skroplin 

Pompka skroplin - kiedy jest konieczna?

Co zrobić, jeżeli nie ma możliwości przeprowadzenia rur ze spadkiem i jedyną możliwością jest przejście nad np. sufit podwieszany i dojście do pionu kanalizacyjnego właśnie nad sufitem podwieszanym? Wtedy konieczne jest użycie pompki skroplin. Ma ona za zadanie wypompowanie wody z tacy ociekowej, pokonanie pewnej wysokości (pomiędzy klimatyzatorem a przestrzenią nad sufitem podwieszanym) i dalsze odprowadzenie wody do instalacji z PVC ułożonej już z odpowiednim spadkiem.

Gdzie wykorzystuje się pompki skroplin?

Pompki wykorzystuje się zwykle przy klimatyzatorach ściennych (klimatyzatory kasetonowe posiadają już wbudowane pompki skroplin) oraz podsufitowych chłodniach powietrza. Chłodnice montowane w centralach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych powinny być wyposażone w syfon, z którego powinien być wykonany odpływ do kanalizacji bądź kratki kanalizacyjnej. Nie ma z tym zwykle większego problemu przy centralach znajdujących się w specjalnie wydzielonych i przygotowanych wentylatorniach bądź rooftopach (centrale w wykonaniu zewnętrznym montowane bezpośrednio na dachu budynku), ale w przypadku wersji podwieszanych, znajdujących się często nad sufitem podwieszanym w biurach, konieczne jest niekiedy użycie pompek skroplin.

Gdzie montować pompki skroplin?

Pompki skroplin można zamontować w korytku osłonowym (przy jednostce wewnętrznej klimatyzatora), bądź po prostu ukryć w zabudowie k/g lub położyć na suficie podwieszanym. Istnieje wiele rodzajów pompek skroplin o różnych kształtach i wydajnościach. Są to zwykle małe urządzenia o wymiarach nie przekraczających 10x10cm i głębokości kilku centymetrów. Zasilane są prądem 230V i pobierają ok 20W mocy. Ich przewody elektryczne podłącza się (przy odprowadzaniu skroplin z klimatyzatora) do przewodów zasilających sam klimatyzator. Parametry pracy pompek do klimatyzatorów to przede wszystkim maksymalna wysokość podnoszenia (zwykle ok 8m), przepływ wody (zwykle 10 - 18 l/h) oraz wysokość ssania (najczęściej 1-2 m). Pompki są jednoczęściowe - pompa oraz zbiorniczek skroplin z pływakiem w jednej obudowie bądź dwuczęściowe, oddzielnie pompa, a oddzielnie zbiorniczek z pływakiem, połączone winylową rurką. Należy pamiętać o prawidłowym ułożeniu zbiornika z pływakiem, musi znajdować się na równej, płaskiej powierzchni - np. za obudową jednostki bądź bezpośrednio na tacy ociekowej.